Przeskocz do treści

Krzemień pasiasty

 

Jest taki piękny kamień, którego złoża występują w Kotlinie Sandomierskiej. Nie dosyć, że piękny, to jeszcze dzięki swojej charakterystycznej łupliwości i niezwykłej twardości był wykorzystywany przez człowieka już w czasach neolitu. Wykonywano z niego siekierki, noże, groty do strzał i włóczni. Produkcja rozwijała się dynamicznie. W Krzemionkach Opatowskich powstała kopalnia, gdzie pozyskiwano cenny surowiec. Zainteresowanie grotami do strzał i ostrzami do noży było tak duże, że karawany kupieckie wiozły ładunek we wszystkie strony świata, a przedmioty z krzemienia z tamtego okresu, znajdowano w promieniu 600 km.

W epoce kamienia, kiedy brąz i żelazo były surowcem nieznanym, właśnie krzemień stanowił strategiczny materiał dla plemion zbieracko-łowieckich. W Europie wykorzystywano krzemień kopany w kilku ośrodkach, między innymi we Francji, Danii, Niemczech, Anglii, Belgii i na Węgrzech. Tylko w Polsce jednak występowała odmiana krzemienia o pięknym pasiastym rysunku i to tutaj właśnie odkryto największe kopalnie prehistorycznej eksploatacji tego kamienia w Europie (był to okres neolitu i wczesnej epoki brązu: 3000-1600 lat p.n.e.). W 1922 roku profesor Jan Samsonowicz zidentyfikował pierwsze ślady występowania wyrobisk krzemienia pasiastego na terenie Krzemionek. Na odcinku 5 km odkryto ponad 4000 szybów! Wydobywano tutaj surowiec najwyższej klasy.

Mimo, że w okolicach Krzemionek Opatowskich i terenach im przyległych znaleziono wiele przedmiotów kamiennych, które miały zastosowanie w łowiectwie, przełomowym momentem było odkrycie ciała mężczyzny, którego nazwano Ötzi. W 1991 roku w Południowym Tyrolu w Alpach w Dolinie Ötztal zidentyfikowano doskonale zachowane szczątki myśliwego, który przez 5300 lat przebywał w lodowcu alpejskim na wysokości 3210 m n.p.m. Zachowały się również przedmioty, które miał przy sobie: torba z kory brzozowej, kołczan ze strzałami, łuk i nóż z krzemienia który był mu niezbędny aby przetrwać w trudnych warunkach.

Dzisiaj z naszego polskiego krzemienia pasiastego wykonuje się już tylko przedmioty ozdobne, ale nadal zachwyca nas swoim niepowtarzalnym rysunkiem i jest znany na całym świecie (sprawdziłam to osobiście nosząc wisior z krzemienia podczas moich podróży). Na stoisku ONYX przygotowaliśmy specjalną ofertę z tego kamienia. Mamy tu całą gamę wisiorów i kolczyków wykonanych zarówno w oprawie srebrnej jak i wykończonych rzemieniem i woskowanym sznurkiem, pierścionki i naszyjniki. Wszystkie te ozdoby stanowią biżuterię o pięknym eleganckim i lekko tajemniczym charakterze i zawsze są kropką „nad i” stylizacji. Duże wisiory o pięknym rysunku pasują doskonale do golfów i jesiennych swetrów. Kolorystyka odzieży do której możemy śmiało nosić krzemień jest bardzo szeroka. Wszelkiego rodzaju czerwienie, pomarańcze i żółcie świetnie się z nim komponują. Klasyczna czerń i czekoladowy brąz będzie dobrą stylizacją wieczorową, ale i odcienie zieleni pięknie będą współgrać z krzemieniem. Zachęcam wszystkie Panie aby zwrócić uwagę na ten polski kamień, który przy starannym dobrze wykonanym polerze stanowi piękną i niebanalną biżuterię.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.